"האוצר החסידי"

מנויי ״יובל״, חובבי חזנות יקרים, 

"האוצר החסידי"

בעוד כשבוע וחצי נתכנס אי"ה שוב בהיכל התרבות, בת"א, ל "אוצר החסידי" – קונצרט, שהוא חוויה לכל המשפחה – השני בסדרת המנויים של "יובל".

בקונצרט נגיש לכם, קהל יקר, יצירות חזנות נבחרות, כמו גם שירים וניגונים בעלי ניחוח מיוחד של המוזיקה החסידית השורשית, המושרת עד היום בחצרות החסידים השונות: גור, מודז'יץ, באבוב, חב"ד, רופשיץ, בעלז ועוד… שירים, מחרוזות וניגונים, הנחשבים עד היום כאוצרות חסידיים – אוצר בלום של מוזיקה יהודית במיטבה, שכל כולה הוד והדר.  

כל סולני הערב הנפלאים נבחרו בקפידה, והם קשורים קשר עמוק לחצרות החסידים השונות. דרכן, הם ספגו עוד מילדות את הטעם, הניחוח, והנשמה החסידית הטהורה והמתוקה. בכל אלה הם יתבלו בתבונה את ביצועיהם המשובחים. 

אל תזמורת "סימפונט" רעננה המורחבת, ומקהלות החזנים "יובל" ו"זמרתיה" יצטרפו החזנים: אברימי רוט, יעקב מוצן, ישראל נחמן תורג'מן ולראשונה, גם החזן החב"די אריה לייב הורביץ, שירגש ושישמח אותנו בדרכו הייחודית.

אחת מן היצירות שנבצע בערב היא: "אתה חונן לאדם דעת" של חסידות קאליב.

היצירה מיוחסת לאדמו"ר מקאליב, ר' מנחם מנדל טאוב, שהלך לעולמו בחודש ניסן, בדיוק לפני 5 שנים.

הרבי, ששרד את השואה הנוראה ושימש כל חייו, כזיכרון חי לקדושי השואה, נהג לעבור במשך עשרות שנים בין מוסדות שונים, ואף בבסיסי צה"ל, ולשיר שירי הלל, כמו גם שירים לזכרם של ששת מיליוני קדושי השואה הי"ד. 

הרבי האמין בכל לב, ששירתו לפני קהל תצליח לחזק ולקרב אותם לדרך היהדות – ובזה יש אומרים, קנה את עולמו. על אף שהרבי חווה על בשרו את ימי הזעם באירופה של אז, נשארה בו שמחת חיים שבערה בו, והוא חיבר ניגונים ושירים שונים, וביניהם גם שמחים ועליזים. 

כיום, המוכר מבין ניגוניו של הרבי הוא השיר הידוע: "וכולם מקבלים עליהם", שהשתרש בציבור, בעיקר, בזכות ביצועם של מרדכי עם אביו, דוד ורדיגר

כמותו גם השיר: "רבות בנות עשו חיל", במנגינה העליזה והמוכרת, הידועה גם בביצועו של אברהם פריד.

שיר עליז ידוע נוסף, שהלחין הרבי ביידיש, הוא: "נאר אמונה אין בורא כל העולמים" (רק אמונה בבורא כל העולמים). 

שיר נוסף, שהרבי נהג לשיר בהזדמנויות רבות, אותו דווקא לא הלחין, אלא קיבל ב"ירושה" מאבות אבותיו, הוא הניגון ההונגרי: "סול א-קוקוש מאר" (קול קורא התרנגול) – שיר ערגה של עם ישראל לביאת המשיח ולבניין בית המקדש.

הספר "קול מנחם – זמירות לשבת קודש", מדברי תורתו של הרבי, מונה רשימה של לא פחות מ 95 ניגונים מעוררי לב ונפש, שחיבר האדמו"ר. חלק מהם בני יותר מיובל שנים, כמו: "אתה חונן לאדם דעת" – אוצר חסידי, שיותר מיובל שנים מושר ואהוב על חזנים רבים.  

מי שפיתחו והרחיבו את ניגונו של האדמו"ר, לטובת קהל חובבי החזנות, היו החזנים שלמה מנדל ולאחריו גם משה שטרן. שניהם השתמשו בניגונו של הרבי, כפזמון ליצירתם ובכך שבו, שוב ושוב את לב הקהל. 

את "אתה חונן" ביצע שטרן בהזדמנויות רבות, וכמה מהן אף מוקלטות. האיכותית מכולן היא זו, שהוציא בשנת 1971, בתקליטו "יצירות מופת בחזנות", כאשר מי שמלווה אותו באורגן הוא ג'ק ברש

בקונצרט "בחצרות אדמו"רים", שקיימנו בהיכל בשנת 2011, ביצע החזן יעקב למר את גרסתו של שטרן לראשונה בעיבוד סימפוני, בתוספת פה חזני-חסידי מיוחד ומתוק כדבש, ואת ביצועו זה בחרתי להגיש לכם היום. 

על כ"א באדר, החל ביום ראשון הקרוב, מספרים בחצר קאליב כי לפני כ 50 שנה, לאחר תפילת ותיקין בשבת, בישיבת קול תורה, הזכיר אחד מהבחורים את שמו של האדמו"ר מקאליב שלא בכבוד הראוי. או אז קפץ אחד מהבחורים החשובים והזהיר בכל תוקף שלא לפגוע בכבודו של הצדיק, וסיפר שלאביו נולדו בנות, אך בנים אין! והוסיף, כי הזדמן לו לאביו לפגוש במקרה את האדמו"ר מקאליב וביקש את ברכתו. מיד השיב לו בזכותו של ה"נעם אלימלך", שספרו היה מונח לפניו: "הנני מברכך בבן זכר". והנה כעבור שנה, ביום ההילולה של ה"נעם אלימלך", בכ"א באדר, נולד לו בן ראשון, ולא רק: לאחריו נולדה לו עוד בת, ועוד תאומים בן ובת, בסה"כ ארבעה ילדים – כולם בדיוק, באותו התאריך, בכ"א באדר!

זכותו תגן עלינו ועל כל ישראל.

שבת שלום ונפגש בהיכל!

אופיר סובול – מנהל מוזיקלי ומנצח

והנהלת "יובל

לחצו לשיתוף