"החזן החכם"

מנויי ״יובל״, חובבי חזנות יקרים,

"החזן החכם"

אתמול, י"ב בטבת, ציינו 24 שנים לפטירתו של החזן אברהם ברוך ב"ר בן-ציון כרמל-ויינברגר ז"ל

החזן אברהם כרמל עלה לארץ מרומניה בשנת 1949, ושנתיים לאחר מכן התגייס לצה"ל.
לאחר הטירונות הועלה לדרגת רב סרן, ומונה ע"י הרב הראשי לצה"ל – הרב שלמה גורן זצ"ל לחזן הצבאי הראשי – השני בתולדות המדינה – משרה בה החזיק במשך 26 שנה.

כרמל נחשב לאחד מהחזנים הבולטים והחשובים בישראל.
החזן משה שטרן יבלחט"א כתב עליו:
"כרמל, בעל קול טנור לירי יפהפה, חם ומלבב אשר הקסים את כל שומעיו. תפילותיו הספוגות ברגש יוצאות ממעמקי הלב, ביצועיו האמנותיים עם הבנתו העמוקה בנוסחאות התפילה, ופירושי המילות הקנו לו שם עולמי".

בשנת 2005 הגיע למשרדנו בנו של כרמל – החזן בן-ציון (בנצי) כרמל: "אני רוצה להוציא אלבום מכובד מיצירותיו של אבא ז'ל", אמר. והוסיף: "אני צריך את עזרתכם להשיג כמה שיותר הקלטות שלו. לשפר את איכותם, כפי שאתם עושים כיום עם חזני העבר, ולהוציאם במהדורה חדשה ומכובדת".
במשך חודשים רבים, אבא חרש כל ארכיון וכל מקור אפשרי בארץ ובעולם, עד שאיתר כמות מרשימה של הקלטות.

בתום העבודה נפגשנו עם בנצי, בכנס בלוס אנג'לס והשמענו לו את התוצאה לאחר ה"שיפוץ". הוא האזין בשקיקה ובעיניים דומעות מאושר לכל יצירה ויצירה, ולבסוף, עם חיוך על פניו, נתן את ״ברכת הדרך״. אך 3 חודשים לאחר מכן הגיעה בשורת האיוב, שבנצי בן ה-53 נפטר בפתאומיות בביתו. מותו השאיר את כולנו בהלם והפרויקט נעצר. 7 שנים לאחר מכן, ביקשה המשפחה להחיות שוב את הפרויקט, ובחודש ינואר 2015, בדיוק לפני 8 שנים, יצא לאור דיסק זיכרון כפול, באריזה יוקרתית, עם 28 ביצועים של האבא אברהם ושל הבן בנצי למשפחת כרמל.

ברפרטואר המוקלט של אברהם כרמל קשה למצוא יצירות, שלא מפרי עטו. אחת מן היצירות המעטות שאהב במיוחד, ושבחר להכניס לרפרטואר שלו היא ה "הבדלה" של זאוול זילברטס.

לפני 15 שנה, ליתר דיוק ב 5 בינואר 2008, קיימנו בהיכל את קונצרט "שבוע טוב" – מלווה מלכה עם הפילהרמונית הישראלית. חובבי חזנות רבים זוכרים קונצרט מיוחד זה עד היום, לאו דווקא בגלל הצד המוזיקלי, אלא בגלל 2 סיבות נוספות:
1. זהו הקונצרט היחיד של "יובל", שהתקיים בהיכל התרבות, במוצאי שבת.
2. רבים מהם משתמשים עד היום בערכת ההבדלה, שקיבלו באי הקונצרט, באדיבותם של יהודית ולוי רחמני.

בפתחו של אותו קונצרט ביצענו את ה "הבדלה" של זילברטס, כאשר הסולן הוא החזן ישראל רנד – חברו הקרוב של בנצי ז"ל, וידיד אמת של המשפחה. ואת הביצוע הנפלא ההוא, בדיוק לפני 15 שנה, בחרתי להגיש לכם היום.

כאשר אבא היה בן 15 וחצי, הוא התארח בתקופת הימים הנוראים, במלון "אשל", בת"א. המלון נחשב בימים ההם ל"מלון החזנים": חזנים רבים התאכסנו בו בתקופת הימים הנוראים, ומשם, כל חזן וחזן צעד לבית הכנסת "שלו".
בין החזנים ששהו במלון היו: יצחק רקובסקי, בנימין אונגר, וכן גם אברהם כרמל ודבורה רעייתו. כששמע החזן שלמה רביץ, שאבא מתאכסן באותו המלון עם החזן כרמל, פנה ואמר לו: "שתה בצמא כל מילה שיוצאת מפיו, כי הוא בעל סמכא – הוא חזן חכם!".
לימים, אבא הוסיף וכתב:
"חכם בנוסח התפילה.
חכם בביצוע פרקי חזנות.
חכם ובעל ניסיון, ומבין בטעם הקהל".

יהי זכרו ברוך!
שבת שלום וצפייה מהנה 🌺

אופיר סובול – מנהל מוזיקלי ומנצח
והנהלת "יובל"

לחצו לשיתוף