"החזן המושלם"

מנויי ״יובל״, חובבי חזנות יקרים,

"החזן המושלם"

מחר, י"ד באלול – נציין 53 שנים לפטירתו של החזן ר' אריה לייב בן חיים ראובן ולדמן.

לייבל'ה ולדמן היה בעל קול בריטון-לירי, גמיש ומתוק, ובעל קולרטורה ו״פאלסט״ מושלמים. הוא נחשב אז וגם היום לאמן-מומחה. כישרון יוצא דופן בביצוע קולי וזורם של מילים ונעימה, עם הדיקציה המיוחדת כל-כך, שהייתה סימן ההיכר שלו בכל שפה שבחר.

אייב אלשטיין האגדי ציין באחד ממאמריו על גדולי החזנים שעימם עבד: "בקונצרט, או בתפילה עם ולדמן, אני חש את הנשמה היהודית שבי".

לולדמן הוצעו הצעות רבות למשרות קבועות בחייו, אך הוא החליט לוותר על כולן ולעסוק כ"פרילנס" –עצמאי. הזמנות לתפילות שבת ולקונצרטים זרמו אליו בשפע מקהילות רבות בארה"ב ובקנדה, עד שנקבע מעמדו כחזן המבוקש ביותר באמריקה.

בשנות ה-20 של חייו, בין השנים 19311942, הופיע ולדמן כחזן ב-12 סרטים יהודיים. כמו כן שידר פעמיים בשבוע, במשך כ-25 שנה, בתחנות הרדיו: "WMCA ,"WOR", ו- "WEVD". הופעות אלו הביאו לו תואר נוסף: "כוכב זמר", ואתו גם פרסום רב, קהל מעריצים עצום, שמילא את בתי הכנסת ואת אולמות הקונצרטים שבהם הופיע.

יצירות רבות שביצע ולדמן נשארו ברפרטואר החזני עד היום: "לפיכך", "בעבור דוד", "כי כשמך", "שרפי מעלה", "מיין זיידע'נס חולם", "שובי נפשי" ועוד. ובערב הימים הנוראים הבעל"ט, אי-אפשר שלא להיזכר ביצירה: "אדם יסודו מעפר" – בה מפגין ולדמן את כישוריו הרבים: את רוחב קולו, צבעו החם והעשיר לכל אורכו של המנעד, הדיקציה הנהדרת ואת האמירה החזנית הממיסה שלו, אשר זיכתה אותו בתואר נוסף כ"זוגער".

את "אדם יסודו מעפר" הקליט ולדמן, בשנת 1960, מלווה ב מילטון פולק ומקהלתו, ובאייב אלשטיין שמלווה באורגן. התקליט, שמספרו 5004 MLP, יצא במסגרת חברת התקליטים הפרטית MALOH. היצירה מבוססת על ניגון של חסידות "רופשיץ" – מיסודו של האדמו"ר ר' נפתלי צבי הורוביץ ומי שהיה תלמידם של: ר' אלימלך מליז'נסק, החוזה מלובלין והמגיד מקוז'ניץ. את הניגון פיתח החזן שלמה ביינהורן – מתלמידיו של החזן יוסל'ה רוזנבלט, ומי שהחליפו כחזן ראשי בבית הכנסת ״אהב צדק״ לאחר מותו. ביינהורן כתב לחנים רבים, רובם בעבור ולדמן.

את "אדם יסודו מעפר" עיבד אבא לתזמורת סימפונית ולמקהלה לקראת קונצרט "בלב ונפש" – מיצירותיו של ולדמן שקיימנו בהיכל, בשנת 2001. אך היום בחרתי להגיש לכם ביצוע נפלא, מלא תחינה ורגש, של החזן יעקב מוצן, עם מקהלת "יובל" והתזמורת הפילהרמונית הישראלית, מתוך קונצרט "בחצרות אדמור"ים" שקיימנו, בשנת 2011.

ולדמן הופיע, הושפע, והיה מיודד עם חזנים רבים. החזנים מרדכי הרשמן ויוסף רפפורט אף ציינו לשבח את חמימות קולו הבריטוני-לירי העשיר, ואת האטמוספירה הייחודית שמעניקות תכונות אלו למאזניו. אך את המחמאה הגדולה ביותר בחייו קיבל ולדמן לא פחות מגדול החזנים – החזן יוסל'ה רוזנבלט. בהופעתו האחרונה של יוסל'ה בניו יורק, בשנת 1933 – כשהוא רק בן 26, הכתירו יוסל'ה על הבמה, כ"כישרון הצעיר הגדול של ימינו". ואם זה לא הספיק, יוסל'ה חתם ב: "לייבל'ה שלנו – הוא פשוט החזן המושלם!"

יהי זכרו ברוך!

שבת שלום וצפייה מהנה!

אופיר סובול – מנהל מוזיקלי ומנצח
והנהלת "יובל"

לחצו לשיתוף