"מלך האלתורים"

מנויי ״יובל״, חובבי חזנות יקרים,

"מלך האלתורים"

אתמול, ד' באדר ב', ציינו 18 שנים לפטירתו של החזן יצחק בן משה (פרידלנדר) אשל ז"ל.

החזן והטנור הנפלא, יצחק אשל, היה ידוע בכינויו: "מלך האלתורים" – תואר שזכה לו, בין השאר, בגלל תפקידיו הרבים כחזן בגרמניה, בהונגריה, באנגליה, בבלגיה, בארה"ב ובישראל.
הוא נולד בעיר דברצן שבהונגריה, כבן למשפחה דתית מיוחסת. הוא למד בחדר ובישיבת החת"ם סופר בפרשבורג. את דרכו בחזנות החל אצל החזן חיים זילבר, אשר נטע בו את גישתו הייחודית לחזנות.

נוסף על היותו חזן מן השורה הראשונה, הלחין אשל יצירות רבות. הוא לימד, חינך והכשיר דור שלם של חזנים. בין תלמידיו החזנים: יעקב מוצן, יהודה רוטנר, יצחק מאיר הלפגוט, וגם אבא כילד, אשר זכה להיות בן בית במשפחת אשל, בשנות ה 60. מאז ועד לכתו בשנת 2006, בגיל 94, הם שמרו על קשר מיוחד.

מספרים, שעל אף שהיה עובר לפני התיבה מדי שבת, במשרותיו השונות, ברחבי העולם, בכל שבת נשמעה תפילתו שונה מקודמתה. בכל פעם היה מביא לעמוד התפילה ולציבור המתפללים "חידוש", שלא שמעו בעבר. זו הייתה דרכו, שבה האמין והנחיל לתלמידיו: "אל תהיה חקיין, תהיה עצמך! תחדש ותגוון".

היצירה "אתה חוננתנו" היא רבת משקל. תפילה זו הלחינו חזנים רבים, וביניהם: פנחס (פיני) מינקובסקי, ניסי בעלזר, ברוך שור, ובדור האחרון: ישראל אלתר, שלום כ"ץ, משה שטרן, אלי יפה, והמפורסמת שבהן – של יצחק אשל. כולם הלכו בעקבות חזני הדור הישן, והפכו גם הם את התפילה הזאת ליצירה מייצגת של 'נעימה וחזנות'. תפילה, שהיא ״כר פורה״ למלחינים להסביר את הטקסט, שמביא לידי ביטוי את ההבדלות, שהבדיל הקב"ה בעולם: בין קודש לחול, בין אור לחושך, בין ישראל לעמים, בין ימי המעשה ליום השבת. הבדלות, שהן בסיס איתן להבדל בין הדת היהודית לדתות אחרות.

את יצירת המופת שלו לתפילת "אתה חוננתנו", הקליט אשל בשנת 1960, בתקליט Tikva T-058. ביצירה זו, אנו מוצאים את המהלכים התחינתיים, המוזיקליים והחזניים, הכול כך אופייניים לאשל.

את ביצוע הבכורה התזמורתי של היצירה ביצענו בקונצרט "בתפילה לשלום", שקיימנו בהיכל, בחודש דצמבר 1994. את היצירה התבקש לבצע החזן אלברטו מזרחי, שהתחנך בבית מדרשו של החזן משה גנטשוף – ידידו הקרוב של החזן יצחק אשל. שני החזנים גנטשוף ואשל היפרו האחד את קו מחשבתו של השני בהתייחסותם לטקסט. הם חלקו השקפה דומה בתורת החזנות ובביצועה, ועל כן סבר אבא, שיצירותיו ושסגנונו של אשל לא יהיו זרים כלל למזרחי.

אלברטו מזרחי – כריזמטי ובעל קול אדיר, ופה של זהב. הוא בין החזנים המעטים, שמכיר לעומק את אמנות החזנות, כמו גם את הרפרטואר הקלאסי.
הוא הפיק והשתתף ב 25 דיסקים שונים, ופרש לגמלאות לאחר שירות של 30 שנה בקהילת "אנשי אמת", בשיקגו. הוא גדל ולמד ביוון, ולאורך כל שנות הקריירה שלו, הרבה לבצע מיצירותיו של אשל אשר התאימו לו כמו כפפה ליד, בדיוק כמו יצירתו זו – "אתה חוננתנו".

אל מזרחי הצטרף לדואט סולן המקהלה, זמר הבריטון ניסן תורן, שהחודש נציין 15 שנים לפטירתו.

יהי זכרם ברוך!

שבת שלום וצפייה מהנה!

אופיר סובול – מנהל מוזיקלי ומנצח
והנהלת "יובל"

לחצו לשיתוף