"סודות החזנות"

מנויי ״יובל״, חובבי חזנות יקרים, 

"סודות החזנות"

״אופיר, איך הגעת למצב שבאמצע החיים, בלב העשייה, אתה כותב ספר על עולם החזנות?״. זו בדיוק השאלה, שגם אני שואל את עצמי…
אמנם, לפני יותר משני עשורים כתבתי כמה וכמה ספרי תווים לאמנים נחשבים, כמו: שלמה ארצי, ברי סחרוף, קורין אלאל ועוד, וגם כמה ספרים במוזיקה החסידית, ברמות שונות. אבל ספר מקיף על חזנות, חזנים ויצירותיהם – ממש לא היה בתכנון שלי!

החל מחודש אפריל 2020, התחלתי לחשוף בשמי ובשם ״יובל״, בכל שבוע יצירה / ביצוע אחד מתוך מאגר "יובל" המצולם. מאגר עצום מכמעט 30 שנות יצירה של "יובל" ושל אבא, כמעבד וכמנצח של "יובל" – בארץ ובעולם. בהתחלה הועלו היצירות עם קדימון קצר. התגובות היו נלהבות, ואיתן גם בקשה/דרישה להרחיב: על היצירה, על המלחין, על החזן המבצע וכו'…
כדי להעמיק בכל אלה מצאתי את עצמי, בדיוק כמו אבא, יושב בשבתות עם ספרים ועם עיתונים ישנים, בשפות שונות, וקורא בשקיקה על חזני העבר ועל תקופת הזוהר. מדי שבוע, הפוסטים הקצרים הלכו וצמחו עד שהגיעו לכ 600 מילים.

הפוסטים הללו, המשלבים את העבר עם ההווה, את עולם הזוהר של אז עם אקטואליה בת זמננו, נהיו לטור אישי שלי. הם מועלים ונשלחים מדי שבוע, כמעט בכל מדיה אפשרית: ביוטיוב, בוואטסאפ, בפייסבוק, בטלגרם, באתר ״יובל״, ובאתרים נוספים. כך בכל יום שישי נחשפים אלפים ברחבי העולם לתוכן הייחודי הזה. הערוצים של ״יובל״ במדיות הללו צמחו וגדלו במאות אחוזים!

בשלב מסוים קיבלתי הודעות וטלפונים, בזו הלשון: ״חבל שאי אפשר להתענג על הדברים הנפלאים, שאתה כותב גם במהלך השבת – זהו עונג שבת אמיתי של ממש!״
בהבינותי את הרמז העבה ואת המשמעויות הכרוכות בכך, נאלצתי להשיב בגיחוך ובהתנצלות, שבעתיד הנראה לעין, בין כתיבת העיבודים, ההקלטות, החזרות והקונצרטים בארץ ובעולם, לא אוכל כנראה למצוא זמן לכך.

ואז הגיע ה 7 באוקטובר – הבנתי מיד, שעולם התרבות בכלל ועולם החזנות בפרט שוב הולכים להיפגע קשות, ושוב יעבור זמן ממושך עד שנחזור להופיע.
כך, בין האזעקות, במשך כ 5 חודשים, ישבתי לילות כימים, כדי להרחיב את הטורים שפרסמתי במשך השנים ולהתאימם לספר צבעוני, מקיף, חדשני ומרתק על עולם שהיה, ועל עולמנו אנו.

עבור מהדורה יוקרתית זו, הטורים הללו הורחבו ועודכנו, והנה הוא כאן: "סודות החזנות".
ספר ייחודי, חדשני ומפואר, ובו 92 סיפורים נבחרים – קצרים, מרגשים, מחכימים, ואף משעשעים על יצירותיהם של גדולי עולם החזנות מאז ועד היום.
לכל סיפור צורפו תמונות איכותיות, חלק גדול מהן מתוך הארכיון של אבא והארכיון של ״יובל״. חלק גדול מהתמונות לא פורסם מעולם, והוא מפורסם עכשיו לראשונה.
כל סיפור עוצב בעמוד כפול, כאשר בתחתית צדו השמאלי של הסיפור תוכלו למצוא ברקוד לסריקה, והקישור ייפתח מיידית ביוטיוב. הספר מעוצב לפי חודשי השנה ולפי סדר פרשות השבוע.

ביום ראשון, ו' בניסן, נציין 89 שנים לפטירתו של החזן והמלחין ישראל בן יעקב שמואל (הכהן) שור.
בשנת 1924 התכבד ישראל שור לקיים תפילת תשעה באב, בבית כנסת בניו-ג'רסי. בבית הכנסת הזילו המתפללים דמעה ובכו את חורבן הבית, וקול הבריטון המיוחד שלו קרע לב באמירת הקינות. מיד לאחר הפסוק: "השיבנו ה' אליך ונשובה חדש ימינו כקדם" קם ועמד מול קהל המתפללים, ואמר: "לא נשוב לבתינו, בלי שאוסיף תפילה אחת לריבונו של עולם, תפילה שהלחנתי אמש, בה מבקש אני מבורא עולם, שלא יפקיר את העיר ששמו נקרא עליה". ואז החל ושר: "הטה אלוקי אזנך ושמע".

בקונצרט הגאלה, "מבשר טוב", שהתקיים בחודש ניסן, בשנת 2008, השבוע – בדיוק לפני 16 שנה, ביצע החזן יצחק מאיר הלפגוט את מיטב היצירות מתוך הדיסק הרביעי שלו: "מבשר טוב". אחת מן היצירות שבוצעו הייתה גם "הטה אלוקי". הביצוע של הלפגוט היה משובח, כהרגלו בקודש, וזו הזדמנות מצוינת להיזכר בביצוע ובמופע ההוא מלפני 16 שנה.

במשך שנים, אבא ריכז וצילם חומרים רבים: תמונות, תכניות, מודעות, כתבים וצילומי מצבות מכל העולם, שאותם התכוון לפרסם לציבור בדרכים שונות. אני מודה לבורא עולם, שזיכני להמשיך לפרסם במקצת את מה שאבא לא הספיק בחייו, ומזמין אתכם להיכנס ללינק המצורף ולהצטרף, במחיר השקה מיוחד, להרפתקה ייחודית של: "סודות החזנות" – קוראים • סורקים • צופים!

שבת שלום, שבת שקטה וצפייה מהנה,

אופיר סובול – מנהל מוזיקלי ומנצח
והנהלת "יובל"

לינק לרכישה:
https://tic.li/yaArqmy

לחצו לשיתוף