אודות המנצח

מרדכי סובול

מרדכי סובול משמש כמנהל מוסיקאלי ומנצח קבוע של התזמורת הסמפונית "יובל". הוא מקובל כיום בכל העולם היהודי כבר הסמכא בנושא החזנות . ורבים מבין החזנים בכל העולם שמעו את תורת החזנות מפיו.

מאחוריו מאות רבות של קונצרטים בהם ניצח על תזמורות סמפוניות והביא את בשורת החזנות הקונצרטנטית לאלפי איש ברחבי העולם.

את תורת החזנות ורזי נוסח התפילה ,כמו גם סולפג' והרמוניה למד מגיל שמונה אצל החזן שלמה רביץ ז"ל. שלמה רביץ קירב אותו וראה בו ממשיך דרכו בחזנות. שלמה רביץ הוריש בצוואתו את הספריה המוסיקאלית שלו למרדכי סובול כאומר : "מעתה ואילך השרביט שלי נתון בידיך".

בילדותו זכה בפרס ראשון בתחרות חזנים צעירים ,פרס אשר זיכה אותו במלגת לימודי מוסיקה לכל החיים. זמר האופרה היהודי הטנור יאן פירס הזמין אצלו יצירה "אחינו כל בית ישראל" ,עימה הופיע גם מעבר למסך הברזל,עד כי הפכה להיות יצירת הדגל של תקופת "שלח את עמי". החזנים משה ,דוד ושמחה קוסביצקי, כמו גם החזנים שמואל ויגודה, יעקב ברקין ומשה גנטשוף ראו בו במרדכי סובול כבר מילדותו אישיות מרכזית שביום מן הימים תרכז סביבה את החזנות.

גדולי החזנים בדורנו מופיעים תחת שרביטו ונהנים מהדרכתו אותם. מרדכי סובול חיבר מאות יצירות לחזן ומקהלה ותזמר להרכב סימפוני למעלה מ 500 יצירות חזנות. על דרך תזמורו ודבקותו בשיטת ההרמוניה על בסיס הנוסחאות היהודיים קבל את פרס החנוך מידי נשיא המדינה יצחק נבון. בשנת 2006 הוענק למרדכי סובול פרס ירושלים  על תרומתו המיוחדת להחייאת החזנות בישראל.

הוא נושא תואר ד"ר במוסיקה יהודית ומוזמן דרך קבע לפסטיבלים למוסיקה בכל העולם. בין מפעליו המוסיקאלים הרבים עשרות רבות של תקליטים עם מיטב הזמרים, ביניהם תקליט של מוסיקה יהודית עם הזמר חיים משה כמו גם תקליט משותף ללהקת אתניקס ויהורם גאון, ובו מבוצע שירו "פתח לנו שער" ,אשר הפך להיות פרק התפילה הפופולארי של תפילת נעילה בקהילות ישראל.

בסרט "מדורת השבט" בו הוא השתתף חיבר מרדכי סובול עבור יהורם גאון את השיר "הבט משמים" ובו שילוב של חזנות ופזמון המושתת על לחן עתיק ומוטיבים יהודיים מסורתיים.